piątek, 10 grudnia 2010

Inteligentne oświetlenie.

Serdecznie witam na moim blogu poświęconym inteligentnrmu sterowaniu oświetleniem.
Jak wiadomo sterować oświetleniem można na bardzo wiele sposobów w zależności od dostępnych technologii jakimi chcemy sterować tym oświetleniem.
Tradycyjnie sterowanie oświetleniem odbywa się przy pomocy wyłącznika. Ale wiemy, że to rozwiązanie wychodzi z użycia.

Miejsce tradycyjnych wyłączników przejmują sterowniki.
Sterować możemy, przewodowo lub bezprzewodowo.
Coraz częściej słyszymy o inteligentnych domach, wszystko idzie w dobrą stronę może troszeczkę za szybko ale nie będziemy się nad tym rozwodzili. Wszystko było by w porządku jeśli budujemy nowy dom to możemy sobie zaprojektować instalację bo jeszcze nie mamy infrastruktury elektrycznej. A co zrobić kiedy już mamy dom, i chcemy sobie zrobić intteligentne sterowanie. Tu z pomocą przychodzą technologie bez przewodowe. Wi-Fi, Bluetooth, 868MHz, 434MHz. Z mojej praktyki i obserwacji mogę stwierdzić, że nie zawsze technologie bez przewodowe się sprawdzają to z wielu powodów. Głównym powodem jest zakłócenie kanału transmisyjnego. Tego zjawiska nie możemy wyeliminować. Jest kilka sposobów zabezpieczenia przed zakłóceniami ale o tym kiedy indziej.

Ja opracowałem i przetestowałem praktycznie rozwiązanie tego typu, sterowanie oświetleniem po przewodach zasilania. Wielu się zastanawia czy to możliwe? Tak to możliwe nie tylko teoretycznie ale praktycznie też. Możemy jednocześnie zasilać oświetlenie(urządzenia) i nim sterować, tą samą parą przewodów. Daje to spore możliwości w sterowania oświetleniem zwłaszcza wtedy kiedy już mamy infrastrukture elektryczną i chcemy bez wykuwania przewodów stworzyć nowe możliwości funkcjonale naszego oświetlenia w naszym domu.

Dam wam praktyczny przykład z życia wzięty. Mamy pomieszczenie, w którym mamy 8 oczek halogenowych i 1 włącznik do załanczania tego oświetlenia. Takie rozwiązanie umożliwia załączenie lub wyłączenie oświetlenia. Takie rozwiązanie w dzisiejszych czasach odchodzi do lamusa. Z takim rozwiązaniem nie wiele można zrobić. Takie oświetlenie będzie załączone lub wyłączone innej opcji nie ma.

Wiele osób by chciało np załąnczać wybrane oczka ale jak to zrobić mając do dyspozycji istniejącą infrastrukture??? Ja kilka lat temu też się zastanawiałem i myślałem i wkońcu wymyśliłem własny system sterowania oświetleniem.

Oświetlenie halogenowe jest coraz mniej montowane z kilku powodów:
- oświetlenie halogenowe generuje bardzo duże ilości ciepła którego nieda się odzyskać po prostu energia jest tracona zamieniana na ciepło,
-ale głównym powodem nie stosowania oświetlenia jest duże zapotrzebowanie na energie. A jak wiadomo energia z dnia na dzień drożeje i tu na przeciw wychodzi technologia LED. Dzięki zastosowaniu oświetlenia LED-owego możemy zaoszczędzić a zużyciu energii elektrycznej a co za tym idzie, po prostu mniejsze rachunki za prąd.

Oczko świetlne z diodami LED zużywa do 80% mniej energii niż oczko halogenowe.

Dam wam przykład z życia wzięty. W domu którym mieszkamy w ubikacji było oświetlenie halogenowe, 4 oczka po 50 wat każde co w sumie dawało 200wat poboru energii elektrycznej. Zastąpiłem oświetlenie halogenowe oświetleniem LED własnej konstrukcji. Każde oczko pobiera mniej niż 4waty x 4 = 16wat.
Oświetlenie jest tak samo mocne co oświetlenie halogenowe a zużywa ponad 10 razy mniej energii elektrycznej.

Poza tymi oszczędnościami jest jeden wielki plus. Zaprogramowałem oczka tak aby natężenie oświetlenia nie było od razu na 100% mocy tylko rozświetla się od 0 do 100% w kilkanaście sekund co poprawiło komfort użytkowania oświetlenia w godzinach nocnych po przebudzeniu i pójścia do toalety. Szczególnie przydatna funkcja gdy mamy dzieci które wstawiają w nocy za potrzebą.

Pokrótce opiszę budowę oczka mojej konstrukcji. Na dzień dzisiejszy mam już kilka rodzai budowy oczek.
Pierwsze opracowane oczko diodowe jest zamienne do oprawy MR16, a inne pasują do oczek meblowych z szybką stosowanych zazwyczaj w pomieszczeniach kuchennych. Wracając do budowy więc tak konstrukcja składa się z 2 płytek PCB. Ma jednej płytce są diody maksymalnie 21 diod LED super flux, a na drugiej płytce układ stabilizacji prądu wraz z procesorem sterującym oświetleniem.

Oczko takie może zawierać 3, 9, 15, 21 diod LED. Każde oczko musi zawierać na pokładzie stabilizacje prądową ograniczającą prąd diod a tym samym zapobiega to uszkodzeniu diod. Nie możemy stosować takiej samej stabilizacji  dla 3 diod niż stabilizacja dla 9 diod. Oczko z inną liczbą diod wymaga innego ograniczenia. Układ stabilizacji jest tak zaprojektowany, że możemy dobierać elementy sterujące diodami w zależności od ilości diod LED w oczku. Wielu z was zastanawia się poco w oświetleniu procesor sterujący. Już wam odpowiadam na to pytaie. A mianowićie jeżeli potrzebujemy sterować oczkiem to musimy mieć możliwość zaprogramowania takiego procesora, zapisania ustawień dla każdego oczka z osobna. Daje to bardzo wiele możliwości aranżacji oświetlenia w pomieszczeniu. Możemy zaprogramować wiele scen oświetleniowych i je zapisać w pamięci procesora. Szkoda by bylo za każdym razem ustawiać ciągle te same parametry. A tak ustawimy raz i zapiszemy ustawienia i w oczku lub centralce sterującej.

Jeśli będzie ktoś chętny porozmawiać na ten temat to proszę o wzięcie udziału w dyskusji.Chętnie podzielę się doświadczeniem jak również doradzęw miare możliwości.

Pozdrawiam Piotr

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz